Minecraft: Mapa – jak zrobić mapę świata?

Mapa w Minecraft

Mapa (map) – przedmiot używany do oglądania zbadanych terenów i oznaczania punktów orientacyjnych.

Materiały na mapę w Minecraft

  • 8x papier (paper)
  • 1x kompas (compass)

Jak zrobić pustą mapę w Minecraft?

Minecraft jak zrobić mapę
Jak zrobić pustą mapę w MC?

W stole rzemieślniczym w środek włóż kompas, a w reszcie kratek włóż papier.

Mapowanie mapy z pustej mapy w Minecraft

Aby oznaczać odwiedzone miejsca w Minecraft, potrzebujemy pustej mapy. Mapa jest rysowana po raz pierwszy, gdy pusta mapa jest trzymana i użyta (przy użyciu odpowiedniego przycisku np. prawy przycisk myszy). Ta mapa może być następnie dostosowywana do różnych poziomów powiększenia.

Po przekształceniu z pustej mapy w mapę z lokalizacją, zaczyna ona przedstawiać widok z góry na otoczenie gracza, z północą wskazywaną na górze mapy. Wskaźnik w kształcie spiczastego owalu wskazuje pozycję gracza na mapie i porusza się w czasie rzeczywistym, gdy gracz porusza się po terenie przedstawionym na mapie.

Jak działa mapa w Minecraft?

Mapa nie centruje się na graczu w momencie jej stworzenia, zamiast tego świat jest podzielony na duże niewidzialne kwadratowe sektory, a mapa wyświetla obszar tego sektora, w którym znajduje się gracz w momencie pierwszego użycia mapy. Na przykład, jeśli gracz użyje nowej mapy w określonym sektorze i potem przeniesie się pewną odległość i użyje kolejnej pustej mapy, ale nadal będzie w tym samym sektorze, obie mapy będą identyczne. Aby stworzyć mapę, która nie będzie identyczna z pierwszą, gracz musiałby przemieścić się poza krawędzie pierwszej mapy (ponieważ wtedy znajdzie się w nowym sektorze).

Aby zapisać świat na mapie, konkretna mapa musi być trzymana w rękach gracza, podczas gdy gracz porusza się po świecie. Świat jest rejestrowany w trakcie eksploracji w takiej formie, w jakiej jest, co oznacza, że jeśli świat zostanie zmodyfikowany, gracz musi ponownie odwiedzić dany obszar, trzymając mapę, aby ją zaktualizować. Mapy mogą być również klonowane. Jeśli gracz trzyma mapę, której jeden lub więcej klonów jest wyświetlanych w ramkach na przedmioty, aktualizacje są dokonywane na wszystkich mapach połączonych klonami.

Gdy umieści się mapę w ramce na przedmioty, mapa wyświetla się z zielonym wskaźnikiem pokazującym lokalizację ramki na przedmioty. Ma to pomóc graczowi zobaczyć, gdzie się znajduje w stosunku do obszaru pokazywanego na mapie. Jeśli gracz zostawi mapę w ramce na przedmioty i spojrzy na jej klon, zielony wskaźnik pozostaje w miejscu sklonowanej kopii. Może to być używane do tworzenia punktów orientacyjnych. Niezbadane obszary są przezroczyste, dzięki czemu ramka na przedmioty jest widoczna.

Kiedy gracz opuszcza obszar pokazany na konkretnej mapie lokalizacyjnej, wskaźnik gracza przekształca się w białą kropkę, która porusza się na tej mapie. Znacznik kurczy się do mniejszej białej kropki, jeśli gracz znajduje się daleko od środka mapy.

Mapa w Netherze w Minecraft

Mimo, że mapy w Netherze działają, pokazują tylko czerwono-szary wzór, niezależnie od umieszczonych bloków. Jedyną przydatną funkcją jest określenie, gdzie gracz znajduje się w stosunku do umieszczonych map w ramkach, które są pokazywane jako zielone wskaźniki. Dodatkowo, wskaźnik gracza wariuje i nie jest dobrym wskaźnikiem kierunku. Umieszczenie sztandaru w Netherze nadal pokazuje go na mapie, jak zwykle.

Mapa jako minimapa w Minecraft

Mapy w MC wyświetlają się jako mini-mapy, gdy są trzymane w drugiej ręce, albo gdy miejsce na przedmiot w drugiej ręce jest zajęte; mapa jest w pełnym rozmiarze tylko wtedy, gdy jest trzymana w ręce dominującej i obie ręce są wolne.

Mapa jako minimapa w Minecraft
Mapa jako minimapa w MC

Rozmiar mapy w Minecraft

Standardowa mapa reprezentuje obszar 128×128 bloków (1 blok na piksel, 8×8 chunków), ale mapy mogą być oddalone, aby reprezentować do 2048×2048 bloków (16 kwadratowych bloków na piksel, 128×128 chunków).

Oddalanie mapy w Minecraft

Stół kartograficzny może być używany do oddalania mapy, co wymaga tylko jednego kawałka papieru na poziom oddalenia (można oddalić do 4 razy – dzięki temu stworzona zostanie duża mapa prezentująca więcej terenu). Pusta mapa nie może być oddalona. Mapa musi mieć już coś zaznaczonego, aby oddalanie było możliwe. Przy oddalaniu mapy w MC znaczniki ze sztandarów na mapie zostaną usunięte.

Poziomy oddalenia mapy w Minecraft

Chunki – bloki – najmniejsze dostrzegalne cechy/obiekty

  • 8×8 chunki – 128×128 bloków – bloki
  • 16×16 chunki – 256×256 bloków – drzewa, ścieżki
  • 32×32 chunki – 512×512 bloków – jeziora, budynki
  • 64×64 chunki – 1024×1024 bloków – góry, rzeki
  • 128×128 chunki – 2048×2048 bloków – biomy, pasma górskie
Poziomy oddalenia mapy w Minecraft
Poziomy oddalenia mapy w MC

Duża mapa w Minecraft prezentuje znacznie większy teren, jednak ma znacznie mniej szczegółów. Największa mapa pokaże nam biomy i pasma górskie, ale nie zobaczymy na niej dokładnie drzew, ścieżek, małych jezior czy budynków.

Dodawanie znaczników na mapie w Minecraft

Na mapie w MC możemy dodawać znaczniki za pomocą sztandarów (tylko java edition), aby dodać znacznik wystarczy trzymając w ręce mapę kliknąć prawym przyciskiem na postawiony baner. Znacznik przyjmuje kolor podstawowy sztandaru, a jeśli sztandar ma nazwę, oznaczenie wyświetla tę nazwę. Oznaczenia sztandarów na mapie są zawsze zorientowane górą na północ, niezależnie od rzeczywistej orientacji sztandaru. Jeśli sztandar zostanie zniszczony, jego oznaczenie początkowo pozostaje na mapie, ale gdy gracz zbliży się do miejsca, gdzie wcześniej był sztandar, oznaczenie znika, gdy obszar zostaje zaktualizowany na mapie.

Klonowanie mapy w Minecraft

W MC do sklonowania/duplikacji/kopiowania mapy potrzebujemy stół kartograficzny, mapę którą chcemy sklonować i pustą mapę. W stole kartograficznym wystarczy włożyć wybraną mapę i pustą mapę, a po prawej stronie będą do odebrania dwie mapy.

Blokowanie mapy w Minecraft

Mapy w MC mogą być zablokowane przy użyciu szyby w stole kartograficznym. Tworzy to nową mapę zawierającą te same dane i blokuje ją. Wszystkie kopie tej nowej mapy są również zablokowane. Zablokowana mapa nigdy się nie zmienia, nawet gdy zmienia się przedstawiony teren.

Mapa w trybie wieloosobowym w Minecraft

Inni gracze są wyświetlani na mapie tylko wtedy, gdy mają w swoim ekwipunku mapę sklonowaną z tej, na którą patrzą.

Mapy na ścianie w Minecraft

Mapę w MC można umieścić na ścianie przy użyciu ramki na przedmioty, ramka wypełni cały blok tworząc obraz mapy.

Minecraft mapa w ramce
Mapa w ramce na przedmioty w MC

Modyfikacje na mapy w Minecraft

Jeżeli nie chcemy bawić się z oryginalną mapą w MC, możemy użyć modów które dadzą nam mapę i minimapę pod odpowiednim klawiszem, przykładem takiego modu jest „Xaero’s Minimap” na CurseForge.

Sebastian ABCgracza
Adam

Miłośnik gier, nowych technologii oraz fan uniwersum Marvela.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *