Minecraft: Ognisko – jak zrobić?

Ognisko w Minecraft

Ognisko (campfire) – blok, który może być używany do gotowania jedzenia, uspokajania pszczół, działać jako odporne na rozprzestrzenianie się źródło światła, sygnał dymny lub blok pułapkowy zadający obrażenia.

Materiały na ognisko

  • 3x patyk (stick)
  • 3x dowolna kłoda (log)
  • 1x węgiel (coal)

Jak zrobić ognisko w Minecraft?

Minecraft jak zrobić ognisko
Jak zrobić ognisko w MC?

W stole rzemieślniczym poziomo w dolnych kratkach włóż kłody, w środkowej kratce włóż węgiel, po lewej, prawej i nad węglem ułóż patyki.

Zastosowania ogniska w Minecraft

Ognisko jako źródło światła w Minecraft

Ognisko emituje światło na poziomie 15, w porównaniu pochodnia ma 14. Deszcz nie gasi ogniska w MC.

Podobnie jak większość innych źródeł światła, ogniska topią pobliski śnieg i lód. Ze względu na niższy poziom światła ogniska duszy nie topią śniegu ani lodu.

Sygnał pożarowy w Minecraft

Umieszczenie snopu siana pod ogniskiem uczyni je ogniskiem sygnalizacyjnym, zwiększając wysokość, do której mogą się unosić jego cząsteczki dymu z 10 bloków do 25 bloków.

Cząsteczki dymu z ogniska mogą częściowo przenikać przez blok bezpośrednio nad nim, ale nie przechodzą przez bloki znajdujące się więcej niż jeden blok bezpośrednio nad nim.

Chociaż klapa (trapdoor) jest cieńsza niż płyta (slab), zapadnia może całkowicie zablokować dym, zapobiegając jego unoszeniu się.

Ogniska emitują dodatkowe cząsteczki dymu podczas deszczu, podobnie jak lawa.

Ognisko w Minecraft jako pułapka

Ogniska zadają obrażenia, gdy ktoś na nich stoi, zwykłe ognisko zadaje 1 punkt obrażeń (pół serca) co pół sekundy, a ognisko dusz zadaje 2 obrażenia (1 serce) co pół sekundy. Obrażenia od ogniska są zaliczane jako od ognia, oznacza to, że zbroja częściowo nas chroni przed obrażeniami, a np. mikstura ognioodporności sprawia, że nie otrzymujemy obrażeń. Zaklęcie mroźny piechur (frost walker), także chroni nas sprzed ogniskiem.

Pieczenie jedzenia używając ogniska w Minecraft

Na ognisku w MC jednocześnie możemy piec do 4 przedmiotów (surowego jedzenia), jedzenie piecze się 30 sekund w porównaniu do 10 sekund w piecu, lub 5 sekund używając wędzarki (smoker).

Ogniska i ule w Minecraft

Gdy postawimy ognisko pod ulem lub gniazdem, pszczoły nie będą nas atakować, gdy będziemy zbierać miód. Pomiędzy ogniskiem, a ulem lub gniazdem pszczół nie może być żadnych przeszkód, dywany są wyjątkiem.

Ogniska i leje (hoppery) w Minecraft

Ogniska w MC nie posiadają zewnętrznego inwentarza. Surowego jedzenia nie można wrzucać do ogniska za pomocą leja (hopper).

Lej (hopper) umieszczony bezpośrednio pod ogniskiem zbiera wszystkie przedmioty wrzucone do ogniska. Wszelkie przedmioty z mobów który zginie w ognisku, zostaną wciągnięte do leja.

Różnice pomiędzy zwykłym ogniskiem i ogniskiem dusz

Zwykłe ognisko emituje 50% więcej światła niż ognisko dusz, lecz eteryczne ognisko zadaje 2x więcej obrażeń i odstrasza pigliny (tylko gdy nas nie atakują). W przeciwieństwie do zwykłego ogniska, ognisko dusz nie topi śniegu i lodu.

Jak zgasić ognisko w Minecraft?

Ognisko można ugasić zalewając je wodą, rzucając na nie butelkę z wodą lub używając na nim łopaty.

Sebastian ABCgracza
Adam

Miłośnik gier, nowych technologii oraz fan uniwersum Marvela.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *